Natuurinclusief Keiledistrict – Bioblitzen & Ontwerpworkshop

Hoe ziet Rotterdam eruit wanneer we de stad niet alleen bekijken door menselijke ogen, maar ook door die van vogels, vleermuizen, korstmossen en andere stadsbewoners?
Tijdens de Rotterdam Architectuur Maand organiseren Walden Studio, Voedseltuin Rotterdam en partners een reeks BioBlitzen in het Keiledistrict van de Merwe-Vierhavens (M4H). Wat is een Bioblitz? Samen met experts gaan we op zoek naar soorten die al aanwezig zijn in het gebied en leggen we meteen onze waarnemingen vast via Waarneming.nl.
De BioBlitzen vormen meer dan een natuurinventarisatie. Ze zijn een manier om aandachtig te kijken naar de bestaande ecologie van een plek en inzicht te krijgen in de leefomstandigheden van verschillende soorten. Welke plekken bieden voedsel, beschutting of nestgelegenheid? Waar liggen kansen voor versterking?
De verzamelde kennis vormt de basis voor een ontwerpworkshop waarin deelnemers samen nieuwe natuurinclusieve interventies ontwikkelen voor de Voedseltuin Rotterdam. Van habitatstructuren en beplanting tot ruimtelijke ingrepen: we onderzoeken hoe observatie kan uitgroeien tot ontwerp.
Deelname aan de ontwerpworkshop is alleen mogelijk voor deelnemers die minimaal één BioBlitz hebben bijgewoond. Uiteraard ben je welkom om aan meerdere of zelfs alle BioBlitzen deel te nemen. De bioblitzes en ontwerpworkshop vinden plaats op 19 en 20 juni.
Bioblitz 1: korstmossen & pioniersoorten
Donderdag 19 juni | 16:00–18:00
Begeleider, Roy Schroor
Op betonplaten, muren, bomen en oude constructies leeft een verrassende wereld van korstmossen, mossen en andere pionierssoorten.
Als ultieme lokhipster leeft deze daar waar anderen nog geen potientie zien, een absolute stedelijke pionier, het startschot van stedelijke successie op voor anderen lastige plekken.
Kunnen we deze altijd aanwezige maar onbekende mede Rotterdammers beter leren kennen en wat kunnen wij leren van hun gevoeligheid voor luchtkwaliteit?
Tijdens deze BioBlitz gaan we samen met een expert op zoek naar deze vaak over het hoofd geziene bewoners van M4H.
Na een korte introductie trekken we het gebied in om soorten te observeren, te determineren en vast te leggen via Waarneming.nl. Onderweg ontdekken we hoe deze soorten aanwijzingen geven over luchtkwaliteit, microklimaat en ecologische ontwikkeling van de stad.
Deze sessie is geschikt voor zowel beginners als ervaren natuurliefhebbers.
Bioblitz 2: vleermuizen & nachtactieve zoogdieren
Donderdag 19 juni | 21:30–23:30
Begeleider: Niels de Zwarte
Wanneer de meeste mensen naar huis gaan, wordt het Keiledstrict juist actief. Tijdens deze avondexpeditie onderzoeken we welke dieren de nacht gebruiken als leefgebied.
Ultiem stedelijk time sharen, we leren hoe deze mede stadsbewoners hun weg banen tussen de kunstmanen op de momenten dat wij onze rust pakken.
Met behulp van batdetectors luisteren we naar vleermuizen en gaan we op zoek naar sporen van andere nachtactieve zoogdieren. Samen met een expert verkennen we hoe deze dieren zich door het stedelijk landschap bewegen en welke elementen voor hen van belang zijn.
Een bijzondere kans om een verborgen kant van de stad te ontdekken.
Deelname aan de ontwerpworkshop is alleen mogelijk voor deelnemers die minimaal één BioBlitz hebben bijgewoond. Uiteraard ben je welkom om aan meerdere of zelfs alle BioBlitzen deel te nemen. De bioblitzes en ontwerpworkshop vinden plaats op 19 en 20 juni.
Bioblitz 3: vogels in het Keiledistrict
Vrijdag 20 juni | Vroeg in de ochtend (tijd volgt)
Waar wij doorgaans, als grondgebonden zoogdieren, slechts het maaiveld betreden, ligt dat anders voor deze stedelingen; de vroege vogels van het keiledistrict maken zich op voor de dag, hoe ziet hun ochtend ritueel eruit en welke behoeften hebben zij in de opkomende stadsontwikkelingen?
De ochtend is het beste moment om vogels waar te nemen. Terwijl de stad langzaam ontwaakt, gaan we samen met een vogelkenner op zoek naar de soorten die gebruikmaken van de Voedseltuin, het getijdengebied en de omliggende havenlandschappen.
We leren kijken én luisteren naar de vogels van M4H, leggen waarnemingen vast via Waarneming.nl en onderzoeken wat hun aanwezigheid vertelt over de kwaliteit en diversiteit van het gebied.
Van algemene stadsvogels tot verrassende bezoekers: iedere waarneming draagt bij aan een beter begrip van de stedelijke ecologie.
Ontwerpworkshop: van waarneming naar natuurinclusief ontwerp
Vrijdag 20 juni | 13:00–16:00
Hoe vertaal je een waarneming naar een ontwerp? Door Walden Studio
Tijdens deze workshop gebruiken we de kennis die tijdens de BioBlitzen is verzameld om nieuwe natuurinclusieve ontwerpvoorstellen te ontwikkelen voor de Voedseltuin Rotterdam. We analyseren waarnemingen uit het veld en werken met gegevens uit Waarneming.nl om beter te begrijpen welke soorten aanwezig zijn en wat zij nodig hebben.
Vervolgens gaan we gezamenlijk aan de slag met kaarten, schetsen en maquettes. We ontwerpen vanuit het perspectief van andere soorten en onderzoeken welke ruimtelijke ingrepen hun leefomgeving kunnen versterken.
De workshop resulteert in een aantal concrete voorstellen die mogelijk een vervolg krijgen binnen toekomstige ontwikkelingen van de Voedseltuin.
Voorwaarde voor deelname: deelnemers hebben vooraf minimaal één van de BioBlitzen bezocht. Hierdoor werken we vanuit gedeelde observaties en kennis van het gebied.
Datum: 19 en 20 juni
Tijd: zie per activiteit
Locatie: Voedseltuin Rotterdam
Voor wie: alle geïnteresseerden
Kosten: geen of een donatie naar keuze
Aanmelden: Stuur een mail naar info@voedseltuin.com en vermeld de activiteit waar je aan deel wilt nemen

